7. Indikace chemoradioterapie

13. června 2009 v 8:14 | Česká onkologická společnost |  Chemoradioterapie !

7. Indikace chemoradioterapie


Jednou z negativních stránek konkomitantní chemoradioterapie může být neúměrné zvýšení toxicity kombinované léčby na zdravé tkáně. Kombinovaná chemoradioterapie může způsobit větší poškození normálních tkání ve srovnání s vedlejšími účinky při aplikaci jen jedné složky léčby. Zvýšení poškození je výsledek aditivního efektu obou modalit v určité tkáni nebo následkem poškození více tkání v jednom orgánu.
Indikace chemoradioterapie musí být proto zvažována pečlivě, odpovědně a individuálně s přihlédnutím k celkovému stavu pacienta a k jeho interkurentním chorobám.
Zvýšení míry rizika vedlejších účinků radiochemoterapie musí být zdůvodněno očekávaným lepším léčebným efektem vůči aplikaci "jednodušších" způsobů onkologické léčby (např. proti použití monoterapie zářením nebo chemoterapií). Z tohoto hlediska je nutné, aby konkomitantní chemoradioterapii provádělo pracoviště se zkušenostmi s tímto typem léčby. Také ekonomická nákladnost léčby častějších těžších vedlejších reakcí (leukopenie, trombocytopenie, mukositida, průjem) kombinované terapie může být neúměrná míře terapeutického zisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.