6. Konformní radioterapie

14. dubna 2009 v 0:00 | Česká onkologická společnost |  Chemoradioterapie !

6. Konformní radioterapie

Moderně vedená léčba radioaktivním zářením, tedy i při konkomitantní chemoradioterapii, je v současné době prováděna konformně. Cílem konformní radioterapie (conform = přizpůsobit) je přizpůsobit tvar ozařovaného objemu nepravidelnému objemu nádorového ložiska. Snižuje se riziko vzniku především chronických ireverzibilních změn po ozáření a navíc je umožněno zvýšení dávky v cílovém objemu bez zvýšeného rizika poškození okolních zdravých tkání. Výsledkem je dosažení lepší lokální kontroly onemocnění a nižší akutní a pozdní toxicity léčby.
Prostorového souhlasu léčeného objemu (např. nádor, lůžko nádoru) a plánovacího cílového objemu lze dosáhnout kombinací několika technik konformní radioterapie:
 1. tvarováním ozařovacích polípomocí individuálních vykrývacích bloků, vícelamelového kolimátoru (vícelamelový kolimátor - systém vykrývacích lamel v hlavici lineárního urychlovače individuálně upravující tvar ozařovacího pole - obr. 1, 2)
  Lineární urychlovač - ozařovací přístrojSystém vykrývacích lamel v hlavici lineárního urychlovače individuálně upravující tvar ozařovacího pole

 2. aplikací radioterapie s modulovanou intenzitou ozařovacího svazku (IMRT - Intensity Modulated Radiotherapy) nebo obrazem řízené radioterapie (IGRT - Image Guided Radiotherapy), které jsou schopny vytvořit a provést ozáření přesně podle hranic cílového objemu i s konkávním průběhem (toto standardní konformní radioterapie není schopna provést), tato technika mění tvar ozařovaného pole i během vlastního záření

 3. použitím trojrozměrných 3D plánovacích systémů (obr. 3), inverzního plánování.
  Základem moderního plánování léčby zářením je CT vyšetření pro plánování radioterapie celé anatomické oblasti. Při inverzním způsobu je postup plánování "otočen". Nejdříve se zadá počet a orientace svazků (nikoliv velikost polí) a dávky na oblast cílového objemu a rizikových orgánů podle tolerančních dávek na záření. Plánovací systém pak navrhne optimální plán využívající různé zatížení v různých segmentech jednotlivých svazků. Nastavení přímo na ozařovači je vhodné ověřit, např. 1x týdně, snímkem pomocí snímače polohy pacienta na ozařovacím přístroji - portálním snímkováním (portal imaging, obr. 4).
  Trojrozměrný (3D) ozařovací plán radioterapie zhoubného nádoru konečníkuSnímač rentgenového obrazu přímo na ozařovacím lůžku sloužící ke kontrole správné polohy pacienta (portal imaging)

 4. Významnou součástí provedení konformní techniky radioterapie s nižší radiační zátěží zdravých tkání a orgánů je také použití speciálních polohovacích a fixačních pomůcek. V případě ozařování v oblasti pánve se s výhodou využívá poloha pacienta na břiše, pronační, při které se kličky tenkého střeva přemísťují mimo oblast pánve (jsou výrazně citlivé na záření). Tomu ještě více napomáhá speciální podložka s centrálním otvorem "pro břicho" (bellyboard, obr. 5) a ozařování s plným močovým měchýřem. Při ozařování v oblasti hlavy se používají individuálně zhotovené fixační masky z termoplastického materiálu (obr. 6). Oblast hrudníku se ozařuje za použití klínových podložek pod hrudníkem a opěrek horních končetin.
  Podložka pro ozařované pacienty v oblasti pánve v poloze na břiše


  Fixační maska pro ozařování v oblasti hlavy a krku
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.