Prosinec 2008

LIVEstrong - motto

30. prosince 2008 v 14:05 | David K.

PF 2009

Dobrý den,

přeji všem lidičkám co navštěvují tento blog o zákeřné nemoci. Je to rok co jsem založil tento blog a musím říci, že i když tu moc veliká návštěvnost není, tak jsem nesmírně rád za těch pár lidiček co sem chodí pravidelně. Před nedávnem jsem si vytvořil svůj znak či logo (LIVEstrong - motto).

Je to takový můj pozdrav všem lidičkám co prožívají špatné období. A ne jen jim ale i všem ostatním co mají zájem se něco dozvědět o této nemoci a nějakým způsobem pomoci. Jak pomoci to najdete v mých odkazech jako jsou např:) www.Bumbarisparis.org nebo www.krtek-nf.cz
Tam nejdete jak pomoci finančně a i duševně. Moc se mi líbí a jsou tam moc bezvadný lidičky na bumbarisparis.org

Dále bych byl moc rád kdyby jste mi sem do komentáře napsaly co by jste tu chtěly a nebo nechtěly. Zda se vám tu něco líbí nebo nelíbí a pokud možno jakou změnu by jste uvítaly. Přeji Vám všem moc ůspěšný vstup do nového roku a v tom roce 2009 hodně štěstíčka a hlavně to zdravíčko.

S pozdravem David


Sex a rakovina

27. prosince 2008 v 11:03 | www.Bumbarisparis.org |  RAKOVINA !!!

Sex a rakovina


Že vám tato dvě slova nejdou dohromady? Myslíte si, že se o takových věcech nesluší mluvit? Jenže sex je součástí života, včetně života po vážné nemoci. Jen může vypadat trochu jinak než dřív.

Co u mě rakovina změní?
Může změnit všechno a nic, dopředu je těžké cokoliv předpovídat. I zdraví lidé se přece ve svém prožívání a schopnostech v této oblasti velmi liší. Nemocní se však nejčastěji - potkávají s těmito problémy:

- nechuť k sexu (odborně: ztráta nebo pokles libida)
- únava, nevolnost
- porucha erekce
- suchost sliznic (hlavně ženy)
- neplodnost
- psychické překážky

Není toho tedy zrovna málo, co může nemoc s sebou přinést. Podívejme se tedy na jednotlivé problémy postupně.

Promiň, teď nemám chuť
Tak takovou větu teď možná uslyší vaši partneři často. A vůbec by vám ji neměli mít za zlé, máte k ní totiž spousty důvodů. Nejenom že jste vyčerpaní samotnou nemocí a léčbou, ale součástí léčby některých nádorů bývá i hormonální terapie. Ta dokáže zamávat s vaším libidem natolik, že si ani nevzpomenete, co sex je.
Pokud jste ještě ke všemu museli podstoupit operaci, která s sebou nese viditelné změny, máte o překážku navíc. Odnětí prsu nebo jeho části, odstranění varlete nebo jiná operace na genitáliích nejen bolí, ale přináší i strach a úzkost. Budu se ještě líbit? Zklamu partnerku, když nebudu mít erekci? Mám se milovat s epitézou (umělá náhrada prsu), nebo bez ní? Bude mě partner ještě mít rád, nenajde si jiného/jinou? To jsou velmi těžké otázky, se kterými byste ale neměli zůstávat sami. Nebojte se partnera zeptat, i když odpověď nemusí být příjemná.
Zařiďte si svoje hezké chvíle tak, aby byly opravdu hezké. Sex přece není jen penetrace, ale patří k němu i mnoho dalších způsobů, jak příjemně dávat a přijímat. Nadějí může být i fakt, že takový stav může trvat jen omezeně dlouhou dobu. Jednoho dne přestanete brát hormony, chemoterapii, sil začne přibývat, narostou vám vlasy nebo podstoupíte plastickou operaci (třeba hrazenou od pojišťovny).
Ale i pokud v takovém stavu setrváte dlouhodobě, pořád platí - mluvte s partnerem otevřeně. A nejen s ním, ale i se svým lékařem nebo sexuologem, protože ti mají mnoho zkušeností s řešením vašich starostí. Možná se stydíte zeptat se nahlas - tak své otázky nebo přání zkrátka napište. Ne každý měl to štěstí zažít otevřenou sexuální výchovu.

Už můžu?
Při odchodu z poslední chemoterapie nebo ozařování asi nebudete mít myšlenky na nic jiného, než na postel. Takže se nestihnete zeptat, za jak dlouho budete smět zas intimně žít. Záleží to samozřejmě na tom, jak se sami cítíte, ale po chemoterapii a v jejím průběhu byste se důsledně měli chránit proti otěhotnění. Nedá se totiž vyloučit, že například vaše spermie nebudou ovlivněny léky nebo zářením, mohli byste tak počít dítě s některou vadou. Vaše léčba ovšem neznamená, že byste v budoucnu nemohli zdravé dítě počít, jen je potřeba dodržet lékařem doporučený časový odstup. Navíc byste měli dobře uvážit, zda chcete zakládat rodinu v době, kdy ještě není zcela jistá vaše prognóza.
Váš partner se nemusí bát, že se rakovinou nakazí, to zkrátka není možné.

Mám bolesti, co s tím?
Je pochopitelné, že po operaci pochvy, konečníku nebo prsu vám nebude dotyk na těchto míste ch příjemný nebo dokonce bude bolestivý. Může se stát, že změněná citlivost na těchto místech přetrvá, protože nervy v okolí nádoru mohly být poškozeny. Máte ovšem řadu pomocníků. Například suchost sliznic (pochvy) může vyřešit gel, zvlášť u žen, kterým se kvůli léčbě objevila menopauza.
A co s bolestí? Někdy pomůže teplá koupel nebo jemná masáž, která může posloužit i jako předehra. Nebo zkuste vyhřát lůžko elektrickou dečkou. Pokud při chronické bolesti užíváte pravidelně léky, dopřejte si sex ve chvíli, kdy mají léky nejsilnější účinek.

Budu mít děti?
Po léčbě se může stát, že ženy přijdou o svou periodu nebo že menstruace bude přicházet jen velmi nepravidelně. To ale neznamená, že nemohou otěhotnět! Podobně jsou na tom i muži - počet jejich spermií může hodně klesnout, nebo mohou být značně poškozené, oplodnění však ani v tomto případě není vyloučeno. Proberte s lékařem možnosti antikoncepce.
A pokud máte obavy opačného charakteru, tedy jestli budete v budoucnu moci mít děti? Promluvte si o tom ještě než léčbu podstoupíte, abyste měli možnost případného uchování vašich pohlavních buněk (vajíčka, spermie). U mužů je uchování spermií v bance jakousi pojistkou, protože spermie ve zbývajícím varleti začnou u většiny mužů dorůstat. Kdyby se tak náhodou nestalo, je tu tedy záloha ve spermabance.
Ženy mají situaci složitější - mohou si nechat zmrazit samotná vajíčka, nebo už embrya. Tato metoda ovšem skýtá mnoho překážek - pravděpodobnost uchycení zmrazeného embrya nebo vajíčka není vysoká, navíc se mrazem může poškodit genová informace v pohlavní buňce. K této metodě je potřeba dostatek času - před odběrem vajíček je nutná několikatýdenní hormonální stimulace, a to v případě třeba akutní leukémie není možné. Navíc některé nádory by mohly reagovat na zvýšené hladiny hormonů tak, že by rostly ještě rychleji.

Sex je důležitou součástí života a vztahu a pokud vás a vašeho partnera trápí, neváhejte se zeptat svého onkologa, gynekologa, urologa, psychologa nebo sexuologa. Překonejte stud a uvidíte, kolik zdánlivě neřešitelných obtíží vám odborníci a váš partner pomohou vyřešit.
A nezapomeňte - vy nejste chodící nemoc, rakovina, vy jste především člověk, bytost hodná pomilování!!!

Použito s Bumbarisparis.org

Šťastné a Veselé Vánoce

23. prosince 2008 v 15:26 | David K.

Šťastné a Veselé....


"Přejeme Vám i všem Vašim blízkým příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti."

s pozdravem váš blog: LIVEstrong.wz.cz a admin David...


Co je to nádorová bolest?

22. prosince 2008 v 16:56 | David K. |  RAKOVINA !!!

Co je to nádorová bolest?

Existuje mnoho různých definic bolesti. Jedna z těch zajímavějších například říká: "Bolest je cokoliv, o čem člověk, který ji zažívá, tvrdí, že to bolest je. A bolest existuje vždy, když tento člověk tvrdí, že existuje."
Jiná, o poznání sušší definice zní: "Bolest je nepříjemný senzorický a emocionální zážitek ve spojení s okamžitým nebo očekávaným poškozením tkáně." Ať už si vyberete kteroukoliv definici, bolest je něco, co člověka zraňuje a bolí. A to nejen po fyzické stránce, ale i po té emocionální.

Jak častá je nádorová bolest

Bolest, která může být způsobena samotnou nemocí nebo její léčbou, je u lidí se zhoubným nádorem běžná, ačkoliv ne všichni lidé s rakovinou ji zažívají. Přibližně 30-50 % lidí s rakovinou zažívá bolest, u pokročilých forem rakoviny je to dokonce 70-90 %.

Jak funguje bolest

Bolest je přenášena po těle prostřednictvím nervového systému. Když nervová zakončení zaregistrují poškození některé části těla, varování o tomto poškození se přenese až do mozku, kde je dále interpretováno jako bolest. Někdy bolest vzniká při poškození samotných nervů. Člověk tedy cítí bolest, pokud jeho mozek obdrží od nervů informaci o poškození organismu. Všechny typy bolesti, včetně nádorové, vznikají tímto způsobem.

Akutní a chronická bolest

Bolest může být akutní nebo chronická. Akutní bolest většinou začíná náhle, může být ostrá a je často doprovázena dalšími příznaky, jako například pocením nebo zvýšením krevního tlaku. Akutní bolest obyčejně signalizuje náhle vzniklé poranění a ustupuje po podání léků nebo při léčbě tohoto poranění.
Na druhou stranu je bolest považována za chronickou, pokud trvá déle, než je normální doba potřebná k zahojení poranění nebo k vyléčení z nemoci. Chronická bolest může být velmi stresující pro celý organismus nemocného člověka, včetně jeho psychiky, a vyžaduje cílenou a pečlivou léčbu. Chronická nádorová bolest může být úspěšně léčena u přibližně 95 % pacientů, ať už pomocí léků, nebo jinou, nefarmakologickou terapií.

Bolest je léčitelná, často však neléčená

Důležité je si uvědomit a zapamatovat, že nádorová bolest je léčitelná. S pomocí dnešních znalostí a léčebných možností už nikdo nemusí trpět nevyléčitelnými bolestmi. Přesto mnoho průzkumů ukazuje, že bolest zůstává u mnoha pacientů neléčená. Částečně proto, že lékaři se zaměřují především na léčbu samotného onemocnění. Dále se pacienti mohou před lékařem ostýchat o své bolesti mluvit. A nakonec oba, lékař i pacient, se mohou obávat použít k léčbě bolesti opiáty ze strachu před vznikem závislosti. Závislost na opiátech však vzniká u lidí s rakovinou extrémně vzácně.

Váš příběh - Katka

9. prosince 2008 v 22:31 | Katka |  Váš příběh...podělte se s ostatními o vaše zkušenosti

Váš příběh


Hezký den,chtěla bych jen napsat pár řádků a zároven popřát moc zdravíčka všem které tato nemoc potkala.Je mezi Vámi i moje maminka,které je 45let,prodělala rakovinu pravého prsa které ji vzali,zvládli jsme to a bylo dobře dokud půl roku chodila k lékaři s bolestmi až pak po té době jí konečně pan "doktor,,poslal na vyšetření a zjistili,že se to vrátilo do hrudní kosti a na krčních uzlinách jsou zatím nejaasné 2tečky,nasadili chemu v lécích a kapačky na léčbu kosti,dnes má 2 den kdy bere léky je jí zle a já si jen nadávám proč jsem něco neudělala dřív,bojuje a věřím,že to opět zvládnem všichni s ní ,protože rodina je pro toho člověka důležitá,mám 2 ročního syna a ten mi babičku pomáhá zdárně rozveselovat,lidičky bojujte nejste v tom sami,pokud někdo může a bude mít chut se podělit o nějaké prostředky proti té hrozné bolesti po chemě prosím napište mi ,děkuji za každé info....moc Vám všem držím palečky...Můj email je katy.tadeas@seznam.cz

děkujem za příběh

Pomoc a rada do života...

2. prosince 2008 v 22:51 | Vláďa s Bumbaris paris.org ( Boj proti rakovině ) |  Váš příběh...podělte se s ostatními o vaše zkušenosti
Umění žít je vědět, jak vychutnat malé radosti a unést velká břemena.

Člověk není stvořen pro porážku.

Dnes jsem se zabýval přetěžkou otázkou. Byl jsem požádán jedním človíčkem o radu jak dál. Rady se dávají lehce. Vlastně není nic lehčího než poradit. Vždyť mě to nic nestojí. Omyl bývá v tom, když vám na člověku záleží. To je velmi těžká situace. Použil jsem dva citáty na nichž bych to chtěl vysvětlit. Život, jako všechno v přírodě probíhá ve vlnách. A ten človíček se svými blízkými sjel po vlně až dolů. A najednou nevěděl jak dál. To se v životě stává. Je potřeba se naučit se radovat z maličkostí, umět přehodnotit životní nároky, aby maličkost se stala velkou radostí z úspěchu že se věc posunula kupředu a zároveň se velká břemena lépe nesou. Protože je jich v životě víc. Člověk je geneticky vybaven snášet příkoří života, protože musel vždy o něj bojovat. Ať jsou to nemoci nebo osobní problémy. Člověk skutečně není stvořen pro porážku. Je schopen vyvinout obrovské úsilí překážky překonávat. V tom je jeho síla a schopnost přežít.Přeju těm co se jich týká i všem ostatním mnoho a mnoho velkých popřáků.


Mějte radost že života....mějte se rádi a mějte rádi lidi kolem sebe. Pomáhejte lidem co to potřebují a držte se své rodiny co nejblíže. Žijte naplno, sněte a bojujte !