Rakovina kůže

25. července 2008 v 20:00 | Lenka H. |  RAKOVINA !!!

RAKOVINA KŮŽE !


*Za posledních 30 let se čtyřnásobně zvětšil počet osob u kterých byl nalezen melanom (zhoubný nádor kůže). Zatím co v roce 1970 to bylo více jak 300 případů, v roce 2000 jich bylo téměř 1400. Počet zhoubných nádorů kůže tedy stoupl 47 %. Vzhledem k tomu, že melanom se objevuje stále víc i u mladých osob, tak nikdo nemůže tvrdit, že se ho to netýká.

Poškození kůže vlivem slunce

Hlavním rizikovým faktorem jsou sluneční paprsky a jeho UV záření, které je zodpovědné za poškozování kůže.
*Lidé se světlou kůží jsou nejvíce náchylní na její poškození - konkrétně lidi s kůží, která se vždy spálí, nikdy neopálí, lidé s rezavými nebo blonďatými vlasy se zelenými nebo modrými oči. U lidí s tmavou kůží se objevuje zřídka, protože jejich kůže obsahuje více ochraného pigmentu.
*Kůže dětí je nezranitelnější a nejvíce ohrožená slunečním zářením. Vystavování dětí na slunci je škodlivé. Lidé kteří měli v dětství pihy nebo se opakovaně spálili jsou více ohroženi vznikem rakoviny kůže v dospělosti.

Nádory

Kožní nádory se objevují nejčastěji ze všech zhoubných nádorů. Prvními znaky je množství abnormálních i když relativně neškodných výrůstků (změna povrchu a barvy kůže). Jejich časné rozeznání je důležité, protože signalizují možnou rakovinu kůže.Nádory kůže:
*Melanomové(maligní melanom)-Tento nádor vzniká z buněk prodkujících pigment. Šíří se do blízkých tkání a orgánů a mohou je poškodit. Většina těchto nádorů má sklon se rozrůstat (metastázovat) do jiných částí těla.

*Nemelanomové- které se dělí na:
-Bazocelulární karcinom- nádor vzniká z bazálních buněk. Metastázování se u toho druhu běžně nevyskytuje.
-Spinulelulární karcinom- nádor vzniká z buněk pokožky. Metastázování je u tohoto nádoru málo časté.

*Ostatní-jiné druhy jsou méně časté
U nemelanových nádorů je vysoké procento na vyléčení hlavně díky tomu, že nemetastázují.

S každou změnou pokožky jděte k lékaři!


Faktory ovlivňující vznik rakoviny kůže:
*Výskyt rakoviny kůže v rodině
*Světlý typ kůže
*Opakované opalování v soláriu
*Strava s nadměrným obsahem tuku a malým množstvím vitamínů
*Pokud jste již v minulosti rakovinu kůže měli
*Oslabený imunitiní systém

Ochrana:
-Ochanný přiléhavý tkaný oblek (trička s dlouhým rukávem, pokrývka hlavy, sluneční brýle.
-Používejte ochrané krémy před slunečním zářením.

Péče o kůži

Kůže vystavená teplu a UV záření se rychle dehydratuje, to může vést ke škrábání a ke vzniku ekzémů. Aby se předešlo nepříjemným kožním problémům, je potřebné se o kůži přiměřeně starat. Úbytek hydratace z kůže efektivně neutralizujeme použitím hydratačních produktů. Pokud máte citlivou pokožku, vyhýbejte se horkým koupelím a sprchám. Zvýšená mastnota kůže může vzniknout po používání některých produktů a vyskytuje se v oblastech, kde je na kůži velká koncentrace mazových žláz-např. na tváři, na horní části zad, na hrudi. Mastnou kůži nejlépe ošetříme pravidelným čištěním pomocí kosmetických prostředků s obsahem alkoholu.

Léčba

Rakovina kůže se vyvýjí velmi pomalu. Od prvních příznaků trvá většinou dva až tři roky než se vytvoří metastázy v jiných částech těla. V těchto fázích už je mnohem těžší rakovinu vyléčit. Při včasném zjištění melanomu je léčba jednoduchá, chyrurgicky se postižená místa odstraní.
Nebojte se zajít k lékaři může Vám zachránit život!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | Web | 26. července 2008 v 9:45 | Reagovat

Ahojky můj blogový kamaráde chtěla bych tě poprosit jestli bys pro mě nehlasoval u mě v Mottu.Je to pro mě moc důležité.Klikni v Mottu na zde a pak hlasuj pro 2.blog. radmar.blog.cz Jstli budeš hlasovat děkuju

Ps:Jsem z Blog Friends

2 peťka peťka | Web | 30. července 2008 v 12:51 | Reagovat

ahojky prosím klikni mě na http://ecelebrita.unas.cz/index.php?r=petik118 :-) a nebo jenom stačí když mě klikneŠ na web :-)

Děkuji a sry za reklamu

znám tě z blogfriends :)

3 Had Had | Web | 30. září 2009 v 19:01 | Reagovat

máš peknej web

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.